Pięć najważniejszych rzeczy, jakie należy wiedzieć o pielęgnacji soczewek kontaktowych.

1. Czyszczenie i dezynfekcja
Czyszczenie i dezynfekcja są istotne dla zabicia mikroorganizmów odpowiedzialnych za infekcje oczu. Przestrzegaj dokładnie instrukcji producenta dotyczących właściwego czyszczenia i dezynfekcji soczewek kontaktowych.

2. Przechowywanie
Soczewki kontaktowe należy przechowywać w odpowiednim pojemniku, w płynie zatwierdzonym do ich pielęgnacji.

3. Nawilżanie
Jeżeli pojawiają się objawy wysychania soczewek, to do ich nawilżania używaj jedynie zatwierdzonych kropli. Nie stanowi to części pielęgnacji soczewek kontaktowych, ale może być stosowane dla uzyskania dodatkowego komfortu.

4. Pojemnik na soczewki
Dane wskazują, że pojemniki na soczewki są istotnym źródłem skażenia drobnoustrojami. Właściwe czyszczenie i regularna wymiana pojemnika na soczewki są istotne dla zminimalizowania ryzyka zakażenia. Zawsze przestrzegaj zaleceń zawartych na załączonej instrukcji, dotyczących czyszczenia i przechowywania pojemnika na soczewki kontaktowe. Pojemnik powinien być wymieniany, co najmniej raz na trzy miesiące.

5. Tryb wymiany
Różne soczewki kontaktowe są wykonane z różnych materiałów. Ponieważ każdy materiał zachowuje się inaczej, producenci zalecają inny tryb wymiany dla każdego typu soczewek, aby pozwolić na ich optymalne działanie. Większość soczewek kontaktowych noszonych obecnie powinno być wymienianych regularnie. Typowe czasy wymiany to jeden dzień, 1 do 2 tygodni i jeden miesiąc. Skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić zalecany termin wymiany, dopasowany do typu noszonych przez Ciebie soczewek i Twoich indywidualnych potrzeb.

źródło: Ciba Vision

Poznaj proszę jeszcze CIBASTIENA, wesołego i sympatycznego użytkownika soczewek kontakowych, który pokaże Ci jak prawidłowo zakładać, pielęgnować i ściągać soczewki kontaktowe.

Należy pamiętać, że to specjalista który aplikuje soczewki kontaktowe jest odpowiedzialny za przekazanie rzetelnej informacji odnośnie użytkowania soczewek kontaktowych. Jest on osobą pierwszego kontaktu w razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości, dyskomfortu itp. Nic – żadne forum dyskusyjne, żaden znajomy, kolega, koleżanka, przyjaciele, którzy noszą soczewki kontaktowe. Pamiętajcie, że soczewki to dobre uzupełnienie korekcji okularowej i korzystanie z nich w rozsądny i zdrowy sposób podpierając je regularnymi wizytami kontrolnymi pozwoli długo cieszyć się ze swobody dobrego widzenia.

Zespół OPTO.blog

Warto przeczytać: