darmowe badanie wzroku

Badanie wzroku jest czynnością wysoce specjalistyczną i w związku z tym ze strony badającego, czyli od okulisty lub optometrysty, wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i sprzętu, które umożliwią jego przeprowadzenie. Badanie wzroku może mieć różny zakres i przebieg, co zależy przede wszystkim od wskazań i złożoności problemu, z którym badający ma do czynienia. Podstawowe badanie wzroku, mające na celu określenie wady wzroku i ustalenie mocy potrzebnych okularów zwykle nie powinno być krótsze niż 30 minut, ale niekiedy może trwać i ponad godzinę.

 W przypadku doboru soczewek kontaktowych, po którym następuje nauka ich zakładania, zdejmowania i pielęgnacji, badany musi liczyć się z tym, że jego wizyta w gabinecie może wydłużyć się nawet do 1,5 godziny. Ile więc powinna taka wizyta kosztować? Z całą pewnością nie powinna być ona bezpłatna, bo to co bezpłatne często bywa również bezwartościowe.

Czasami pacjenci nęceni są ofertami promocyjnymi, w których przy zakupie okularów badanie jest GRATIS. Czy aby na pewno GRATIS? Raczej nie, gdyż koszt badania wliczany jest wtedy w cenę okularów, które badany musi przecież zakupić! Nie powinniśmy oczekiwać, że ktoś będzie pracował za darmo, a zwłaszcza dobry specjalista. Niestety nadal dość często można spotkać się też z przypadkami, gdy okulary wykonywane są w oparciu o wynik bezpłatnego komputerowego badania wzroku! Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że na podstawie tzw. komputerowego badania wzroku nie można wykonywać okularów, gdyż stanowi ono jedynie niewielki wycinek procedury badania wzroku i nie uwzględnia wielu subiektywnych aspektów związanych z widzeniem.

Jaka więc powinna być odpowiedź na pytanie o cenę badania? Zastanówmy się przez chwilę jak sytuacja wygląda w przypadku dość pokrewnej branży jaką jest stomatologia. Każdy z nas idąc na wizytę do gabinetu dentystycznego liczy się z dość dużymi wydatkami, które ostatecznie i tak mogą nas zaskoczyć. Z jakimi wydatkami liczą się panie wybierające się do salonu fryzjerskiego?

Dlaczego więc mielibyśmy oczekiwać, że badanie wzroku będzie bezpłatne lub jego cena będzie bardzo niska? Czy dlatego, że oczekujemy również niskiej jego jakości? Nie! Przecież chcielibyśmy, aby nasz wzrok był zdrowy i służył nam jak najdłużej! Pamiętajmy, że wzrok jest naszym najważniejszym zmysłem, dzięki któremu odbieramy najwięcej informacji z otaczającej nas rzeczywistości. To właśnie dzięki wzrokowi możemy się uczyć, pracować i prawidłowo funkcjonować każdego dnia. Wzroku nie da się zastąpić protezą tak jak zęby, ani nie odrośnie nam jak włosy. Wzrok jest dla nas bezcenny i powinniśmy właściwie o niego dbać. To oznacza, że powinniśmy pozostawać pod stałą opieką swojego sprawdzonego specjalisty, a nie raz na kilka lub wręcz kilkanaście lat trafiać do przypadkowego gabinetu, do nieznanego nam specjalisty, na krótkie bezpłatne badanie.

autor: Tomasz Tokarzewski
źródło: zdrowewidzenie.pl

Zespół OPTO.blog

Warto przeczytać: