Bądź widoczny - noś odblaskiBądź widoczny – noś odblaski.

Zgodnie z obowiązującym prawem dzieci do lat 15 poruszające się poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych – najlepiej kamizelek odblaskowych. Drobny element odblaskowy zawieszony na tornistrze dziecka, przypięty do kurtki może uratować życie.

W nocy, na nieoświetlonej drodze pieszy poruszający się bez jakichkolwiek elementów odblaskowych, widoczny jest przez kierowców z odległości ok. 20-30 metrów. Samochód jadący z prędkością ok. 90 km/h (prędkość dozwolona w wielu miejscach niezabudowanych) w przeciągu jednej sekundy(!) pokonuje odległość 25 metrów! Wystarczy założyć kamizelkę z odblaskami albo opaskę odblaskową, aby zwiększyć szansę na to, że kierowca wcześniejsze nas zauważy. Pieszego mającego na sobie elementy odblaskowe kierowca może zauważyć z odległości 150 metrów, a nawet większej.

W większości przypadków kierowcy nie zauważyli w porę pieszych będących na ulicy. Dlatego też w ubiegłym roku (26 lipca) uchwalono nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym. – Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku – czytamy w ustawie. Przepisy nowelizacji nie będą stosowane w strefie zamieszkania.

Co może nam grozić w przypadku, kiedy nie dostosujemy się do przepisów? – Na początku zamierzamy pouczać pieszych jak mają postępować. Jeżeli to nie przyniesie skutku, będziemy nakładali kary grzywny nawet do 500 złotych

Podsumowując: od 31 sierpnia 2014 roku pieszy (niezależnie od wieku) poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym będzie zobowiązany używać elementów odblaskowych. Policjanci podkreślają, że odblaski w postaci przedmiotów lub naszywek ubraniowych odpowiedniej jakości pozwalają dostrzec pieszego z odległości co najmniej 150 metrów.

My jednak już od kilku lat w okresie jesiennym rozdajemy milusińskim breloczki / opaski odblaskowe. Tak i w tym roku jesienią każdemu dziecku, które odbiera swoje okulary przekazujemy jednocześnie w prezencie samozaciskową opaskę odblaskową, który można przypiąć do rękawa, nogawki, nawet plecaka, torby.

Promocja trwa od września do wyczerpania zapasów.

Nie tylko wzrok jest ważny ale i bycie zauważonym, widocznym a tym samym bezpiecznym!

Zespół OPTO.blog

Warto przeczytać: