badanie komputeroweBadanie komputerowe – już wszyscy tak do tego “hasła” przywyknęli, że sporo zapomniało, że takie badanie autorefraktometrem nie jest miarodajne.

Tak! Oczywiście krzyczą jednym głosem optycy, okuliści. Ale z drugiej strony któż z Was nie spotkał się z tzw. Dniami Promocji Zdrowia, różnymi akcjami promocyjnymi, objazdowym “badaniem wzroku” czy “bezpłatnym” badaniem komputerowym w salonach optycznych – na których to można wykonać owo badanie, otrzymać wydruk i… usłyszeć o swojej wadzie oraz sugestię wykonania okularów. Oczywiście można je traktować bardzo poglądowo, przesiewowo i powiedzmy traktować jako bardzo zgrubną informację o naszym wzroku.

Czy tak naprawdę badanie komputerowe jest złe? Nie można stwierdzić, że jest złe – złym jest wykonanie czegokolwiek na jego podstawie:
– wykonanie okularów
– dobranie soczewek
– przepisanie recepty

Można się sprzeczać, że autorefraktometry są coraz bardziej zaawansowane, które w gorszym lub lepszym wykonaniu próbują rozluźnić akomodację podczas pomiaru. Jednak czy badanie refrakcji – naszej wady ma polegać na matematyczno-fizycznych obliczeniach?

Metody pomiaru wzroku można podzielić na:
– przedmiotowe – w tych badany traktowany jest jak przedmiot – tak, to wyniki z urządzeń są ważniejsze, istotniejsze
– podmiotowe – w tych znowu odczucia badanego, jego odpowiedzi są ważniejsze w doborze odpowiedniej korekcji.

Proces widzenia jest bardzo złożony i komfort, dobre samopoczucie związane z dobraną korekcją jest ważniejsze niż sam pomiar. Nie ma potrzeby omawiania tutaj tak istotnych pomiarów jak np. równoważenie bodźca do akomodacji.

Jakiś czas temu redaktorzy programu TVN UWAGA poświęcili reportaż na ten temat Komputer zamiast okulisty

Pamiętajmy zatem – auto(kerato)refraktometr (zwany potocznie komputerem) – nie jest miarodajny. Może być pomocny, ale nigdy nie wykonujcie na jego podstawie okularów. Wstępne badanie komputerowe zawsze powinno być uzupełnione o pełne badanie wykonane przez specjalistę zajmującego się badaniem wad wzroku – okulistę lub optometrystę.

Zainteresowanych tematem jakie są standardy badania optometrycznego zapraszam do zapoznania się z opracowaniem na ten temat.

No i krótka refleksja na ten temat. Oburzyć się tym tekstem mogą Ci, którzy wykorzystują autorefraktometr jako jedyne źródło informacji o wadzie wzroku i wykonują na podstawie wydruku okulary. Druga grupa, która wykorzystuje autorefraktometr jako narzędzie przedwstępnego badania – nie!

Klienci, pacjenci, badani, użytkownicy okularów lub przyszli ich użytkownicy powinni wiedzieć, iż tylko na podstawie takiego wydruku nic nie zrobią – konieczne jest zweryfikowanie przez specjalistę. Wymagajcie wyższej jakości dobrego widzenia!

Jednak to zawsze dobro badanego jest najważniejsze. Warto mieć na względzie pewną i zapewne znaną łacińska sentencję Primum non nocere czyli przede wszystkim nie szkodzić.

Zespół OPTO.blog

Warto przeczytać: